آشنایی با کاغذهای چاپ

آشنایی با کاغذهای چاپ

کاغذ روزنامه

کاغذ روزنامه از خمیر مکانیکی تهیه شده که عمدتاً از خمیر چوب و الیاف بازیافتی است و برای چاپ روزنامه و صورت حساب های ارزان قیمت مثل قبض آب و برق و غیره استفاده می شود. به دلیل وجود ناخالصی موجود در الیاف که لکنین نام دارد، رنگ آن با قرار گرفتن در معرض نور تغییر کرده و حالت پوسیدگی و شکنندگی پیدا می کند، از کاغذ روزنامه در حجم وسیعی در بازار چاپ و نشر کتاب های جیبی استفاده می شود.

کاغذ مکانیکی

نوع مرغوب تری از کاغذ روزنامه است که بخش عمده ی آن از چوب تشکیل شده و درصدی خمیر شیمیایی نیز برای افزایش مقاومت آن به آن افزوده می شود. به منظور بالا بردن کیفیت این نوع کاغذ خمیر آن را با مواد شیمیایی سفید می کنند تا رنگ آن روشن تر شود. سطح کاغذ را با استفاده از نوردهای سوپر کلیندر پرداخت کرده و به این ترتیب با کیفیت بهتری عرضه می شود. یک نوع از این کاغذWSOP(در قطع چاپ افست و روناتیو) نام دارد و مورد استفاده در چاپ افست تولید می شود که سطح آن به همین منظور پرداخت شده و مشابه کاغذ های چاپ افست است. از این نوع کاغذ برای چاپ مجله و چاپ کاتالوگ وچاپ بروشور های ارزان قیمت استفاده می شود. چاپ ترام تا ۱۲۰ خط نیز با استفاده از این کاغذ با کیفیت رضایتبخش چاپ خواهد شد.

کاغذ شیمیایی

در ساخت این کاغذ نیز از خمیر چوب استفاده می شود. اما به جای استفاده از روش مکانیکی آن را با روش شیمیایی تولید می کنند. مقدار خمیر شیمیایی مصرفی در این روش تقریباً ۹۰ درصد است. این نوع کاغذ از استحکام و رنگ خوبی برخوردار است و عموماً به عنوان کاغذ تحریر و کاغذ فتوکپی و مجله استفاده می شود. درجه ی رنگ پذیری آن در حد مطلوب است، اما کیفیت چاپ رنگی با آن، در حد گلاسه نیست. این نوع کاغذ را باید در ردیف کاغذ های سبک و مناسب برای سربرگ های اداری و تحریر و تایپ دانست.

مقوا

از مقوا برای تهیه جلد کتاب، کاتالوگ و ساخت جهبه و ساخت کارتن استفاده می شود. مقوا معمولاً از کاغذ بدون پوشش تهیه می شود و نوع پوشش دار آن هم تولید می شود. وزن مقوا معمولاً از ۱۵۰ گرم شروع می شود. مقوای ضخیم تر را می توان از لمینیت کردن دو تا سه لایه مقوا به یکدیگر تهیه کرد. ضخامت جلد کتاب با واحد پونت تعیین می شود که از مقوایی با ضخامت ۱۰ پونت(۲۰۰) شروع شدن و تا ۱۵ و ۱۷ پونت (۳۰) برای کتاب های سنگین و بزرگ استفاده می شود حتی از مقوای ضخیم تر نیز برای موادبسته بندی و تهیه ی کتاب بچه ها و یا مقوای جلد صحافی استفاده می کنند.

کاغذ گلاسه

کاغذ با پوشش گلاسه و صاف، از بهترین نوع کاغذ های اندود شده می باشد که سطح آن بسیار صاف و براق بوده و با استفاده از مواد معدنی و خاک چینی پوشش داده شده که به آن art paper نیز گفته می شد و پرداخت سطح آن با استفاده از نورد های کلیندر صورت می گیرد از کاغذ گلاسه برای چاپ کارهای رنگی و ترامه و چاپ مجلات با کیفیت بالا استفاده می شود. نوع ارزان تر آن به خمیر چوب و یا الیاف باز یافتی تولید می شود.

کاغذ گلاسه ی مات و یا ابریشمی را نیز با روش مشابه با کاغذ های گلاسه و استفاده از مواد معدنی و خاک چینی پوشش می دهند، اما کاربرد نورد کلیندر در آن بیشتر به منظور پرداخت کردن سطح آن انجام می شود و نه برای براق شدن، در نتیجه سطح این کاغذ مات خواهد بود. اما می تواند بهترین کیفیت را درچاپ کارهای رنگی و سیاه و سفید داشته باشد. خواندن متن به راحتی انجام شده و تصویر رنگی چاپ شده نیز بدون تداخل با درخشندگی سطح کاغذ چاپ می شود. از روش دیگری نیز برای پرداخت کاغذ مات استفاده می شود که در آن به جای کلیندر از نورد micro embossed roll استفاده می کنند.

کیفیت کاغذ کارتریج پوشش شده نیز، تقریباً چیزی بین کاغذ گلاسه ی مات و کاغذ بدون پوشش است. این نوع کاغذ، از گلاسه های مات سبک تر است و در چاپ بعضی از مجلات رنگی و کتاب های عکس دار استفاده می شود. کاغذ کرومو نیز فقط در یک طرف پوشش شده و برای چاپ پوستر، نمونه گیری و چاپ کتاب و چاپ لیبلاستفاده می شود.

کاغذ خود کپی (کاربن لس)

کاغذ خود کپی با پوششی مخصوص تولید شده که می تواند رنگ آبی و سیاه را با وارد آوردن فشار بر روی آن به کاغذ زیرین منتقل کند. کاغذ خود کپی معمولاً در چند نسخه تهیه شده که در پشت نسخه ی اول از کپسول های بسیار ریز رنگی برای انتقال تصویر و یا متن به صفحه زیرین استفاده می شود. این کاغذ در چاپ فاکتور رواج دارد.

مدیر سیستم

Just me, myself and I, exploring the universe of uknownment. I have a heart of love and a interest of lorem ipsum and mauris neque quam blog. I want to share my world with you.

برچسب‌ها


{{title}}

{{description}}

Questions? Chat with us!Support is online.Support is away.Chat with QChaap TeamChat with QChaap Team